UNTRR


Știați că folosirea telefoanelor mobile în timpul conducerii, cu excepţia celor prevăzute cu dispozitive de tip "mâini libere" se sancționează?

Știați că:

folosirea telefoanelor mobile în timpul conducerii, cu excepţia celor prevăzute cu dispozitive de tip "mâini libere" se sancționează cu amenda prevăzută în clasa I de sancțiuni,  de la 2 la 3 puncte-amendă, respectiv de la  290 lei- 435  lei + 2 puncte de penalizare?

Cadrul legislativ:

Art. 99, alin (2) și Art 108, alin. (1), lit. a, pct. 2 din ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 195 din 12 decembrie 2002 privind circulaţia pe drumurile publice*) – REPUBLICARE


Pentru mai multe detalii:

http://www.untrr.ro/legislatie/in-vigoare/codul-rutier.html





Ultima modificare a paginii: 13.09.2017

x

Acest site foloseste cookies pentru stocarea diferitelor informatii utile navigarii. Prin continuarea utilizarii site-ului, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Afla mai multe detalii