Companiile de transport maritim Hapag-Lloyd și Maersk plănuiesc ca pe viitor să navigheze în jurul Mării Roșii. Din februarie anul viitor acestea vor forma alianța „Gemeni Cooperation” și au prezentat o nouă rețea de rute din cauza crizei din Marea Roșie. Hapag-Lloyd a anunțat că inițial ar trebui folosită noua „Rețea Cape”. „Cape” înseamnă Capul Bunei Speranțe în vârful de sud al Africii de Sud, pe unde trec rute maritime importante.
Reprezentanții companiilor au declarat că pe primul loc se află siguranța navigatorilor, a navelor și a mărfurilor și vor naviga din nou prin Marea Roșie când situația de acolo va fi mai sigură. Reamintim că houthiii din Yemen, dușmani ai Israelului, atacă navele din regiune din toamna lui 2023.
Pentru a naviga în jurul Mării Roșii, companiile de transport maritim vor folosi aproximativ 340 de nave pentru „Rețeaua Capului” și în jur de 300 pentru cealaltă rețea.
Alianța dintre Hapag-Lloyd și Maersk a fost anunțată la începutul anului și are scopul de a crea o fiabilitate ridicată a programului de peste 90%. În acest scop, companiile de transport maritim plănuiesc mai puține escale în port pe rute pe distanțe lungi.