Uniunea Națională a Transportatorilor Rutieri din România (UNTRR) informează operatorii de transport rutier că ANAF solicită utilizarea versiunii a doua a aplicației RO e-Transport, disponibilă online, pentru declararea transporturilor rutiere de bunuri.
Această versiune a aplicației este operațională și aduce o serie de îmbunătățiri semnificative pentru facilitarea raportărilor, în contextul modificărilor legislative din 2024 și 2025.
Extinderea obligației de declarare pentru anumite categorii de transporturi internaționale de bunuri;
Introducerea unor excepții aplicabile anumitor tipuri de transport;
Clarificarea sancțiunilor pentru nerespectarea obligațiilor declarative;
Suspendarea temporară a obligației privind utilizarea dispozitivelor GPS, până la livrarea mărfurilor sau ieșirea vehiculului de pe teritoriul național.
Funcționalități noi în versiunea 2 a aplicației RO e-Transport:
Interfață grafică îmbunătățită;
Filtre avansate pentru identificarea și gestionarea notificărilor;
Roluri adaptate pentru utilizatori, după cum urmează:
Declarant transporturi – poate introduce și modifica notificări, genera coduri UIT și confirma transporturi;
Organizator/Operator de transport – poate actualiza datele din notificările primite;
Partener comercial – are acces la vizualizarea notificărilor în care apare ca destinatar
Utilizatorii sunt încurajați să folosească filtrele disponibile, precum data transportului, pentru a accesa rapid notificările relevante și pentru a genera rapoarte personalizate. Mai multe Detalii AICI
Aplicația este gratuită și poate fi utilizată în regim de testare. În sprijinul transportatorilor romăni, UNTRR a obținut susținerea Ministerului Finanțelor pentru amânarea sancțiunilor din RO e-Transport până la 31 decembrie 2025